Wróć do listy wpisów
Co nowego?

Czego nauczył nas o biznesie Steve Jobs?

Data dodania
Marzec 15.2017 09:03
Co nowego? Co nowego?
Marzec 15.2017 09:03
Steve Jobs zrobił karierę w branży komputerowej, o której każdy początkujący przedsiębiorca skrycie marzy. Czego ten wielki człowiek nauczył nas o biznesie? Przede wszystkim tego, że należy dążyć do wytyczonego celu i konsekwentnie ulepszać każdy swój produkt lub usługę. Warto także zebrać grono zaufanych współpracowników i naprawdę liczyć się ze zdaniem swoich klientów. Oni już dobrze wiedzą, czego tak naprawdę im potrzeba.

Każdy przedsiębiorca wie, że własny biznes wymaga sporo czasu i zaangażowania, by przyniósł on znaczące, opłacalne korzyści. Nie każdy jednak, kto zaczyna przygodę z własnym biznesem wie, jak właściwie się za to zabrać. Z pewnością jednym z najlepszych przedsiębiorców naszych czasów był Steve Jobs, który nie tylko znalazł swój pomysł na biznes, ale także sprawił, że stał się on opłacalny, a marka zyskała ogromną popularność.

Firma Apple, którą założył Jobs to dziś wyznacznik najwyższej jakości, dobrych rozwiązań technicznych oraz dbałości o szczegóły. Jak rozkręcił swój biznes Steve Jobs i czego nauczył nas ten wielki człowiek?


Wierz w to, co robisz i rób to z pasją

Każda czynność wykonywana z pasją i zaangażowaniem przynosi o wiele lepsze efekty niż ta, którą wykonujemy z przymusu lub znudzeni. Klienci o wiele chętniej kupują rzeczy od pasjonatów niż od zwykłych handlarzy. Dlatego jeśli chcesz osiągnąć wysokie wyniki sprzedaży i duże zainteresowanie klientów powinieneś wybrać dziedzinę, w której jesteś dobry. Najlepiej jest robić taką rzecz, którą i tak byśmy robili, gdyby nie przynosiło to żadnych korzyści finansowych. Połączenie pracy z pasją daje naprawdę niewiarygodne efekty.


Dokształcaj się, ulepszaj swoje usługi i produkty, naprawiaj błędy

Dzisiejszy rynek jest w ciągłym ruchu. To co dziś jest świetne, jutro może być zaledwie dobre, a pojutrze może popaść w zapomnienie. Aby zyskać dobrą pozycję na rynku warto uczyć się nowych rzeczy, poprawiać swoje kwalifikacje zawodowe, a wreszcie pokazywać klientom swój rozwój w postaci ulepszonych produktów i usług.

Klienci chętnie kupowali i nadal kupują produkty Apple, ponieważ Steve Jobs nigdy nie poprzestawał na dobrych rozwiązaniach. On zawsze myślał innowacyjnie, chciał usprawniać, ulepszać i sprawiać, że jego urządzenia będą coraz bardziej funkcjonalne.

Warto także dbać o swój własny rozwój. Należy być stale na bieżąco, badać nowe trendy i sprawdzać co w danym czasie oferuje rynek oraz jaki ma to wpływ na nasz własny biznes. Pamiętajmy, że nikt nie jest alfą i omegą. Aby nadążyć za nowymi technologiami oraz zmieniającymi się potrzebami klientów trzeba po prostu stale się kształcić.


Zwracaj uwagę na szczegóły

Nie bez powodu mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Często rzeczy, które wydają nam się zbędne, by wydawać na nie dodatkowe pieniądze mogą mieć decydujący wpływ na to czy klient kupi oferowany przez nas produkt czy będzie wołał kupić coś u konkurencji.

Steve Jobs wiedział doskonale, że równie ważny co technicznie dobry sprzęt, jest również ciekawy, oryginalny design, opakowanie, materiał z którego produkt jest wykonany, trafiająca reklama oraz wiele innych elementów.


Bądź otwarty, nawiązuj kontakty z innymi przedsiębiorcami i klientami

Sukces Apple to także otwartość Steva Jobsa. Potrafił on nawiązywać kontakty, które pomagały mu piąć się w górę, ale także nie stronił on od kontaktu ze swoimi klientami. Jeśli chcesz, by ludzie chętnie korzystali z Twoich produktów lub usług musisz dowiedzieć się czego tak naprawdę potrzebują. A w tym celu po prostu najlepiej zapytać samych zainteresowanych. Jobs wielokrotnie korzystał z opinii swoich klientów i między innymi to przyniosło mu zasłużony sukces.

 

Bądź zmianą, która stanie się inspiracją dla innych

Gdy dorastasz, wmawia ci się, ze swiat jest taki jaki jest a twoj cel to po prostu zyć na tym świecie:
starać się, nie potykać się zbyt czesto, żyć jak inni, załóżyć rodzinę, bawić się,  zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale takie życie jest bardzo ograniczone.
Życie moze znaczyć dużo więcej, gdy odkryjesz jedną prostą rzecz:


wszystko dookoła ciebie, co nazywasz życiem zostało stworzone przez ludzi  którzy wcale nie są mądrzejsi od ciebie i możesz je zmienić, możesz na nie wpływać.


Możesz tworzyć własne rzeczy, których będą używać inni ludzie. W momencie, w którym zrozumiesz, że mozesz je zmieniać, ze mozesz je formować,
to prawdopodobnie będzie najważniejsze, aby pozbyć się tego przekonania, że życie po prostu jest i ty będziesz nim żył, na rzecz tego, że będziesz je zmieniał, ulepszał, zostawisz na nim swój ślad. Niezależnie od tego jak się tego nauczysz, gdy będziesz już to rozumiał, to zechcesz zmieniać życie na lepsze, bo jest niedoskonałe w wielu aspektach. Gdy się tego nauczysz, już nigdy więcej nie będziesz taki sam.